Bitcoin czym jest

Bitcoin. Co to jest? Jak działa kryptowaluta?

Pierwsza kryptowaluta, anonimowy twórca, finansowy sukces. W poniższym artykule dowiesz się, czym jest funkcjonująca od 2009 roku waluta cyfrowa, jakie są jej fundamenty, a także tego, jak działa. Zapraszamy do lektury ”Historii bitcoina”.

Bitcoin. Co to jest?

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czym jest bitcoin, należy zacząć od początku. Październik roku 2008. Anonimowa osoba podpisująca się nickiem Satoshi Nakamoto publikuje dokument: ”Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Co to oznacza? jest to krótki, liczący zaledwie dziewięć stron dokument dotyczący funkcjonowania nowatorskiego systemu płatniczego, czyli bitcoina. Można to przetłumaczyć jako: ”Bitcoin: Elektroniczny system pieniężny oparty na sieci peer-to-peer”. Jest to nic innego niż zbiór zasad opisujących funkcjonowanie bitcoina.

Jakie były zamierzenia anonimowego twórcy?

Zwany przez samego siebie Satoshi Nakamoto pragnął stworzyć niezależny od jakiejkolwiek jednostki centralnej (banku lub innej firmy płatniczej) nośnika cyfrowego. Nośnik ten miał być międzynarodowym środkiem płatniczym, do którego korzystający mogliby mieć bezpośredni dostęp w swoim telefonie. Jego wartość zależeć miała nie od polityki monetarnej banku, a od popytu. Wprowadzenie w życie tego systemu umożliwiło zastosowanie kilku technologii:

  • kryptografii
  • blockchain
  • odpowiedniego oprogramowania

W ten właśnie sposób narodziła się kryptowaluta bitcoin (BTC).

Blockchain i kryptografia. Czym są?

Blockchain to baza danych, w której zapisywane są transakcje przeprowadzane przy pomocy bitcoina. Cechuje się nietypową postacią łańcucha bloków, w których to blokach magazynowane są informacje o transakcjach przeprowadzonych za pomocą bitcoina w określonej jednostce czasu. Każdy z bloków ma tak samo określoną pamięć, a gdy blok się zapełni – zostaje przyłączony do łańcucha. Łańcuch zostaje systematycznie przedłużany średnio co około 10 minut. Zaś Kryptografia jest gałęzią nauki zajmującej się zabezpieczaniem danych przed wrogim, niepowołanym dostępem. Pochodzi ona od kryptologii – dziedziny zajmującej się nie tylko kryptografią, ale także kryptoanalizą, która ma swój udział w łamaniu szyfrów.

Jak działa kryptowaluta?

Kryptowaluty wciąż są tematem tabu wśród większości ludzi. Nadal zdarzają się sceptycy, którzy na każdym kroku wietrzą podstęp, istnieją jednak osoby, którym inwestycje w kryptowalutach przyniosły ogromne zyski i nie wyobrażają sobie zarabiania już w żaden inny sposób. Nie jest jednak tajemnicą, że waluty cyfrowe budzą żywe zainteresowanie zarówno u jednych, jak i drugich.

Waluta wirtualna, cyfrowa, pieniądze cyfrowe – tak nazywana jest kryptowaluta. Są to pieniądze niemające postaci fizycznej, mogą odgrywać jednak funkcję płatniczą. Podobnie jak ”prawdziwe pieniądze”, mają określoną wartość, za którą można nabywać przedmioty i usługi, jednak o wiele częściej traktowane są one jako inwestycje. Istnieje giełda kryptowalut, gdzie możliwe jest jej sprzedaż oraz kupno. Jak działają takie transakcje? To wbrew pozorom bardzo proste. Inwestycje poddawane są weryfikacjom, a następnie grupowane we wspominane już bloki oraz szyfrowane. W późniejszym etapie trafiają do łańcucha – w ten sposób powstają kolejne bloki, a razem z nimi nowe jednostki danej kryptowaluty. Ten proces nazywa się kopaniem kryptowalut, a osoby trudniące się tego typu zarabianiem – potocznie – górnikami. Wynagrodzeniem ”górników” są właśnie te nowopowstałe jednostki kryptowalut.

Transakcje kryptowalutowe są bezpieczne. Dane zapisywane są w dostępnym rejestrze informacji, środki przekazywane są bezpośrednio jednej jednostce przez drugą, bez ingerencji banków czy innych pośredników, co również uniemożliwia fałszowanie walut.

1 comment

  1. kryptomaniak 12 sierpnia, 2022 at 10:23 Odpowiedz

    Bitcoin bitcoinem, ale istnieje mnóstwo innych ciekawych kryptowalut, które dobrze rokują. Jeżeli dobrze śledzi się trendy i firmę, która wypuszcza nową krytpowalutę, można naprawdę sporo na niej zarobić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij